Несолько лишних слов, вместо статьи про празднование Дня Победы в Херсоне

Рубрика: Заметки | 17 мая 2009, 02:11 | Леонид Ежуров

День Победы в Херсоне год 2009-й«Проснувшимся, утром 9-го мая, херсонцам, которые собрались идти на праздничный парад в честь Дня Победы — природа подготовила сюрприз. Дождливую, прохладную погоду и темное, не по-весеннему, небо». Так начиналась прошлогодняя запись о праздновании Дня Победы в Херсоне. Но, мне видится что и в этом году заметку можно начать данным предложением, ибо «небесная канцелярия» подготовила погодку практически идентичную 9-му мая 2008-го…

Под музыку маршей и песни военных лет  — колонны ветеранов и благодарных жителей города прошли от площади Героев Сталинграда к Парку Славы, где на территории мемориального комплекса состоялся митинг и возложение цветов.
Полагаю, ни заказные голливудские кинополотна, повествующие о «немыслимо важном» и «решающем» участии США во Второй Мировой (и соответственно 9 мая в Херсоне практически ничтожном участии украинцев, руских и др. на тот момент советских граждан), ни внутригосударственная информационная политика сегодняшней правящей «элиты», пока еще не смогли в достаточной степени внести радикальные изменения в мировоззренческую модель большинства граждан. Люди про этот памятный день помнят, а тысяч двадцать — вот и под дождем не боятся промокнуть.

Лишние слова. Удивительно, даже школьники и даже в наши дни (по крайней мере те немногие, которых я опросил) знают, что Украину от нацистов освободили советские войска. Это только некоторые эксперты программы «Пять копеек» на, соответственно, 5 канале — имеют другие идеи на этот счет (эфир 2 мая) и способны заявить: «мою Украину освобождали ОУН-УПА». Не знаю, может на ТВ подобные реплики в порядке вещей (уж больно редко его смотрю), но меня все-таки подобная формулировка удивила. Думаю, увлечение «альтернативная историей» (есть такой жанр фантастики), может достаточно негативно повлиять на слабые умы — выдуманная история со временем может вытеснить историю реальную…

p.s. интересный проект для самообразования недавно выпустили россияне — сайт «Мультимедийная карта Войны«. Очень наглядная штука.

Херсон парад 9 мая 2009

Комментариев: 5

5 Comments

 1. Як добре, що херсонські журналісти пишуть про війну, відновлюють історичну пам’ять. Заради справедливості треба згадати ще одну пам’ятну дату: десь у ці травневі дні 1940 року Радянський Союз надав нацистам свою військову базу на півострові Ханко для удару по Норвегії. Ця база була напередодні загарбана у Фінляндії. Тож травневі дні всипані не лишень гвоздиками, а й фінськими та шведськими трупами, до яких приклалась і радянська рука.

  На той час СРСР вже був виключений з Ліги Націй за агресію проти Фінляндії. Польща вже була поділена між нацистами та комуністами, а в Бресті вже відгримів радянсько-нацистський спільний парад.

  Звісно, українці, як й інші народи СРСР не мали вибору: були змушені боротись за чужі інтереси як у Фінляндії, так і на Східних, і Західних фронтах. Тому й ця війна для мене чужа.

  1. zirya (22.05.2009 12:25) (Ответить)

   Шановний Павло, а яка же війна для вас не чужа? Велика Вітчизняна торкнулась майже кожну родину, нахабно увішла у кожен дім, забрала мільйони життів, скоріш за все вашої сімї це теж стосується. А Ви в такий день згадуєте про договір, який уклали між сосбою нацисти та комуністи? Даремно, адже подібні договори вкладало й націоналістично настроєне ОУН УПА. Хто не помилявся? А радянські вояки після перемоги зайнялись відбудовою СРСР, і України між іншим теж. Хоча б за це вони заслуговують на повагу.

 2. А я і не говорю про зневагу. Я шаную загиблих воїнів Другої Світової, у якій би армії вони не воювали. У мене дід був червоноармійцем. Святкувати перемогу під серпом та молотом з червоним прапором, зі словами «священная война!», «победа над фашизмом», — цинічно, адже Червона Армія — союзник Вермахту, разом не одну країну поділили, не один спільний парад провели. Це ж сухі історичні факти, немає теми для дискусій. Просто треба пам’ятати,що нацистські злочини — це і радянські злочини.

  Щодо ОУН — їх співпраця з нацистами, -це спроба використати можливості Вермахту у своїх цілях — у цілях побудови власної армії. Так само ОУН використовувало Литву, і працювали за їх гроші на розвал Польщі. А от з якою ціллю співпрацювала з нацистами Червона армія та СРСР?

  І ще одне — ОУН — це лише одна з багатьох українських організацій, яка не мала власного державного апарату, території тощо. СРСР — держава. Величезна держава. Трошки різні категорії. Погодьтесь.

  1. zirya (25.05.2009 11:19) (Ответить)

   А чим відрізняється співпраця червоноармійців та оунівців з фашистами? Адже ці дві армії використовували німців у своїх корисних цілях, як вони думали. Та різниця все ж таки є — завдяки комуністам до складу України уввійшли майже всі історичні землі, чого до цього ще не разу не було. Звичайно, це не виправдення, та тоді був такий час, час імперій. Та сталося не те, що гадалося — РСРС виступив проти німців, а ОУН переформувалась у загони СС Галичина (нехай і невелика частина їх формувань!). Цей загон карателів продовжив війну на теренах Югославії, винущуючи таких же, як і вони самі «борців за свободу». Так які інтереси українського народу вони представляли там за декілька сотень кілометрів?

 3. Зіря, насправді питання не в ОУН, і не у Червоній армії. Все набагато простіше…

  1. У березні 1917 року розвалилась Російська імперія, на її руїнах постав ряд незалежних держав: Фінляндія, Україна, Латвія, Литва, Естонія, Грузія тощо. І тут головне: ЯК ВИ СТАВИТЕСЬ ДО ПРАВА УКРАЇНЦІВ НА ВЛАСНУ ДЕРЖАВУ? Гадаю, ви не відмовляєте їм у цьому праві.

  2. Незалежність УНР визнала Радянська Росія, уклала з нами мирний договір. Згодом почалась анексія українських територій військами Червоної Армії. І тут постає друге важливе питання: ЧИ ВИЗНАЄТЕ ВИ ПРАВО ГРОМАДЯН НЕЗАЛЕЖНОЇ ДЕРЖАВИ ЗІ ЗБРОЄЮ В РУКАХ ВІДСТОЮВАТИ ВЛАСНУ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ? Якщо так, то предмет спору просто відсутній: адже боротьба ОУН та УПА — це і є реалізація цього права за 20 років після поразки Визвольних Змагань 1917-1921 рр.

  Відносно СС «Галичини»: раджу, для загальної ерудиції, прочитати спеціалізовану літературу (військову, а не публіцистичну), можна навіть російськомовну, видану в Росії за часів правління демократів. Тоді ви не будете плутати 14 дивізію зброї СС «Галичина» із з’єднаннями армії Вермахт «УД-УНА», яке на 9\10 складалось не з колишніх дивізійників, і дійсно воювало з югославськими партизанами, а згодом перейшло на територію Австрії. Однак «УД-УНА» має таке ж відношення до дивізії «Галичина», як «149-стрілецька дивізія Червоної Армії» до загонів Сидора Ковпака. Сподіваюсь ви просто не обізнані в Історії України, і не вводите читачів свідомо в оману.

  Відносно фрази: «ОУН переформувалась у загони СС Галичина»… Тут, як каже відомий український політолог: «Я умолкаю»…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 • Рубрики

 • Реклама

 • Архивы

 • Статистика